CSM Oradea si U-Banca Transilvania Cluj merg mai departe in Champions League

Ambele reprezentante ale baschetului masculin romanesc din Basketball Champions League, CSM CSU Oradea si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, au reusit, joi seara, sa obtina calificarea in faza secunda a celei mai importante competitii continentale intercluburi derulata sub egida FIBA. Campioana Romaniei, CSM CSU Oradea s-a impus si in fief-ul gruparii slovace BC Prievidza, cu scorul de  73-67 (23-12, 17-19, 17-16, 16-20), si va evolua in faza urmatoare impotriva bulgarilor de la Lukoil Academic Sofia, in vreme ce detinatoarea Cupei Romaniei, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a castigat si disputa din fata propriilor suporteri cu team-ul cipriot Petrolina AEK Larnaca, cu scorul de 67-56 (10-10, 17-7, 15-20, 25-19), si urmeaza sa dea piept in faza secunda cu turcii de la Muratbey Usak Sportif.

Laureatele sezonul trecut din baschetul masculin romanesc, campioana LNBM, CSM CSU Oradea, si detinatoarea Cupei Romaniei, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, au dat lovitura in Basketball Champions League si au trecut trimfal de primul tur preliminar, fara sa cunoasca infrangerea. Castigatoare in partidele din tur, disputate marti seara la Oradea si Larnaca, echipele noastre au continuat seria evolutiilor bune de pe scena europeana si joi seara, adjudecandu-si intalnirile retur de la Prievidza  si Cluj-Napoca. Astfel, cele doua reprezentante ale LNBM urca la brat in faza secunda a celei mai importante competitii continentale intercluburi derulata sub egida FIBA, CSM CSU Oradea urmand sa dea ochi in faza urmatoare cu incomoda grupare bulgara Lukoil Academic Sofia, iar U-Banca Transilvania Cluj-Napoca sa-si masoare fortele cu puternica echipa turca Muratbey Usak Sportif.
Joi seara, la Cluj-Napoca, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan au avut o misiune dificila, chiar daca isi cam asigurasera viza pentru faza urmatoare de la meciul tur, cand s-au impus la Larnaca la o diferenta de 28 de puncta, scor 78-50. Si asta, pentru ca cipriotii de la Petrolina AEK au venit sa-si apere orgoliul ranit in tur in fata propriilor suporteri. In aceste conditii, meciul a fost unul extrem de incalcit, cu multe duritati fizice, gazdele reusind, insa, sa gestioneze bine confruntarea si sa-si apropie din nou victoria pe final, gratie evolutiei deosebite a “argintului viu” Adamovic. Dupa un prim sfert echilibrat, scor 10-10, clujenii au marit ritmul in cel de-al doilea sfert si, spre satisfactia fanilor care s-au adunat in numar mare in tribunele Polivalentei, s-au desprins pana la pauza la 27-17. La reluare, zvacnirea de orgoliu a oaspetilor si-a pus amprenta pe tabela si finalul sfertului al treilea a indicat scorul de 42-37, pentru ca, ultimele zece minute sa apartina din nou detinatoarei Cupei Romaniei, care a incheiat triumfal mansa inaugurala preliminara si si-a trecut in cont o noua victorie, de aceasta data inchizand tabela la 67-56.
In acelasi timp, la Prievidza, campioana CSM CSU Oradea a demonstrat ca este o echipa puternica, calita in lupte cu mize mari, astfel ca baschetbalistii pregatiti de antrenorul Cristian Achim au reusit un prim sfert fabulos si au inregistrat o diferenta greu de imaginat, scor 23-12. Mai ales dupa meciul din tur, in care echilibrul dintre cele doua combatante a fost vizibil, oradenii reusind si cu sprijinul publicului sa incline doar spre final balanta in favoarea lor si sa se impuna cu 71-64. Treziti din “corzi” dupa un prim sfert naucitor pentru ei, slovacii au incercat sa declanseze o cursa de urmarire in cel de-al doilea sfert, dar oaspetii au tinut cu dintii de avantajul obtinut in primele zece minute si au reusit pana la pauza sa anihileze tavalugul gazdelor, astfel ca s-a intrat la vestiare la scorul de 40-31 in favoarea campioanei Romaniei. La reluare, oradenii au apasat din nou pe acceleratie si, bazandu-se pe zilele de gratie ale lui Zeno, Mirkovic si Pasalic, au marit diferenta pana la 57-40 in min. 27, gazdele ripostand doar pe finalul celui de-al treilea, cand au facut ca tabela sa indice 57-47 inaintea ultimelor zece minute. Totul parea ca se rezolva repede, mai ales ca Mandache a marcat de la mare distanta la primele actiuni si a facut ca scorul sa devina 60-47 in min. 31, insa Jones a tinut mortis sa mentina suspansul si a reusit de unul singur sa reduca handicapul in doar doua minute, scor 60-57 in min. 33. Spre satisfactia bancii oradene, Mirkovic si Mandache gasesc solutii si “inteapa” alte doua aruncari de la mare distanta, impingand scorul la 66-57 in min. 34. Cum era de asteptat, ultima parte s-a jucat pe cartea “totul sau nimic”, gazdele fortand o revenire spectaculoasa iar oaspetii incercand sa-si conserve avantajul. Din fericire, aceiasi Mandache si Mirkovic reduc tribunele la tacere, ducand scorul pana la 70-59 in min. 36, in vreme ce Denison a linistit definitiv spiritele, reusind un “and 1” si punctand pentru 73-61 cu 87 de secunde inainte de final. In disperare de cauza, campioana Slovacia incearca imposibilul si mai reduc din diferenta, dar oradenii dovedesc experienta si gestioneaza bine ultimele actiuni, fluierul final al arbitrilor consemnand o noua victorie romaneasca, scor final 73-67.

Mai jos va prezentam datele statistice oficiale, cu marcatorii reprezentantelor noastre:

U-Banca Transilvania Cluj – Petrolina AEK Larnaca 67-56 (10-10, 17-7, 15-20, 25-19)
Au marcat pentru invingatori – ADAMOVIC (20 p, 5x3, 3 rec, 2 pase, 1 int), BARRO (12 p, 9 rec, 2 int, 3 cap), DYKES (11 p, 8 rec, 4 pase, 2 int), RASIC (10 p, 2x3, 6 rec, 4 pase), TOROK (5 p, 1 rec, 1 int), MOLDOVEANU (4 p, 7 rec, 1 pasa), PUSTOZVONOV (2 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int), MURESAN (2 p), JUCAN (1 p, 2 rec). Au mai evoluat TOTH si GHEORGHE (1 pasa). De la oaspeti s-a remarcat HARRIS (18 p, 3x3, 1 rec, 2 pase, 1 int). In meciul tur, clujenii s-au impus cu 78-50 la Larnaca.

BC Prievidza – CSM CSU Oradea 67-73 (12-23, 19-17, 16-17, 20-16)
Au marcat pentru castigatori - ZENO (18 p, 1x3, 5 rec, 3 pase, 1 cap), MIRKOVIC (14 p, 2x3, 4 rec, 1 int), PASALIC (11 p, 3x3, 4 rec, 2 pase, 1 int), MANDACHE (8 p, 2x3, 1 rec, 1 pasa), DENISON (8 p, 6 rec, 2 pase), BARNETTE (8 p, 6 rec, 4 pase), TIBIRNA (6 p, 2 rec, 1 pasa). Au mai evoluat PETRISOR (2 rec, 3 pase), PASCA (2 rec), NICOLESCU si POP. De la gazde s-au remarcat CARACTER (16 p, 6 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap) si JONES (14 p, 2x3, 10 rec, 5 pase). In tur, oradenii au castigat pe teren propriu cu 71-64.

In urma victoriilor obtinute, ambele echipe romanesti au acces in faza secunda preliminara, unde vor evolua dupa urmatorul program, conform site-ului oficial al Basketball Champions League:

04.10.2016
Lukoil Academic Sofia – CSM CSU Oradea (ora 18:00)
Muratbey Usak Sportif – U-Banca Transilvania Cluj (ora 19:00)

06.10.2016
CSM CSU Oradea - Lukoil Academic Sofia (ora 19:00)
U-Banca Transilvania Cluj - Muratbey Usak Sportif (ora 19:00)

Invingatoarele din faza secunda vor accede in grupele BCL iar invinsele vor intra in grupele FIBA Europe Cup.