Franta se impune la pas in pregatirile pentru Eurobasket Women 2015

Vicecampioana europeana si olimpica en-titre, reprezentativa feminina de baschet a Frantei isi continua in forta pregatirile pentru Eurobasket Women 2015, bifand alte doua meciuri de verificare in aceste zile. Luni, 2500 de spectatori s-au adunat in sala din Mont-de-Marsan ca sa vada Franta in amicalul cu selectionata Lituaniei, la 18 ani distanta de la ultima vizita a baschetbalistelor din Hexagon in acest oras (10 iunie 1997, 49-50 cu Grecia, partida de pregatire). „Les Bleus” au inceput in formula Tchatchouang – Gruda – Dumerc – Salagnac - Ciak si Sandrine Gruda a marcat primele zece puncte ale echipei gazda, scor 10-7 in minutul 6. Cu Garnier si Cata-Chitiga in teren, diferenta a crescut la opt puncte iar la pauza mare tabela indica un avans confortabil, 44-29. Sfertul al treilea a fost al lituaniencelor, gratie tirului de 3 puncte, 4 reusite din 6 aruncari, si astfel s-a intrat in ultimele 10 minute cu scorul 65-53. Sandrine Gruda a fost din nou de neoprit, a stabilit un nou record personal in tricoul Nationalei, 28 de puncte, ofensiva a mers perfect si Valerie Garnier a reusit sa-si treaca in palmares un succes net in fata unei formatii care a castigat aurul european in 1997. La final, principala marcatoare a gazdelor, Sandrine Gruda, a declarat: „Nu trebuie sa ne entuziasmam, cred ca Lituania a prins o seara mai slaba. Am aratat bine, avem forta, ramanem concentrate in continuare. Recordul meu il dedic echipei.” Dar iata si datele statistice:
Franta - Lituania 95-65 (20-15, 24-14, 21-24, 30-12)
FRANTA - 5. Endy Miyem (18 min, 6 p, 3 rec, 2 pase), 6. Diandra Tchatchouang (18 min, 10 p, 3 rec, 2 pase), 7. Sandrine Gruda (22 min, 28 p, 9 rec - 14-17 la aruncari din actiune), 8. Ingrid Tanqueray (11 min, 5 p), 9. Celine Dumerc (16 min, 5 pase, 3 int), 10. Ana Maria Cata-Chitiga (16 min, 4 p, 4 rec), 11. Valeriane Ayayi (18 min, 14 p, 3 rec), 12. Marielle Amant (13 min, 7 p), 14. Paoline Salagnac (20 min, 6 p), 15. Helena Ciak (16 min, 6 p, 5 rec), 16. Olivia Epoupa (13 min, 2 p, 2 rec, 3 int), 17. Sarah Michel (20 min, 7 p, 5 pase).

Aceeasi atmosfera a fost, marti seara, la Tarbes, acolo unde Franta si-a continuat demonstratia de forta in fata Greciei. Trei din cele 4 sferturi au fost castigate impunator de gazde, defensiva acestora permitand adversarelor doar 16 puncte in prima repriza, in vreme ce in atac puternicele Gruda, Cata-Chitiga si Yacoubou au marcat 13 cosuri de 2 puncte si au recuperat 12 mingi, jocul colectiv al Frantei impresionand asistenta. Valerie Garnier le-a dat minute tuturor baschetbalistelor trecute pe foaie si 11 dintre ele au inscris macar un cos din actiune. Endy Miyem, extrema de forta, a fost folosita doar pe pozitia 3 si a jucat foarte precis. „Sunt multe aspecte pozitive dupa acest duel. Cred ca evolutia noastra mai poate fi imbunatatita. Va fi foarte greu sa alc?tuiesc lotul de 12 sportive la ce valori avem acum, dar asta este responsabilitatea mea” a declarat antrenoarea Valerie Garnier dupa joc. Dar iata si datele statistice:
Franta - Grecia 83-54 (23-8, 20-8, 17-22, 23-16)
FRANTA - 4. Isabelle Yacoubou (15 min, 12 p, 6 rec), 5. Endy Miyem (22 min, 6 p, 5 rec, 4 pase), 6. Anael Lardy (11 min, 7 p, 3 rec), 7. Sandrine Gruda (22 min, 12 p, 5 rec), 8. Ingrid Tanqueray (8 min, 3 p, 2 pase), 9. Celine Dumerc (21 min, 9 pase, 6 rec, 7 pase), 10. Ana Maria Cata-Chitiga (18 min, 8 p, 1 rec), 11. Valeriane Ayayi (20 min, 6 p, 4 rec, 2 pase), 12. Marielle Amant (15 min, 3 rec, 2 pase), 14. Paoline Salagnac (20 min, 7 p, 3 rec), 15. Helena Ciak (10 min, 2 p), 17. Sarah Michel (18 min, 11 p, 3 pase).