Performerii etapei inaugurale din LNBM

Luni seara, fluierul final al partidei dintre BC Mures Tg. Mures si CSM CSU Oradea a consemnat si incheierea etapei inaugurale a sezonului regular din Liga Nationala de Baschet Masculin, editia 2016-2017. O prima runda inaintea careia a fost anuntata oficial, din nefericire, retragerea nou-promovatei CSM Ploiesti, astfel ca LNBM se va derula in continuare cu numai 11 echipe. Totodata, a fost o etapa inaugurala in care oaspetii si-au adjudecat trei victorii importante, CSM CSU Oradea impunandu-se in fief-ul BC Mures Tg. Mures, cu scorul de 76-70, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca castigand intalnirea din orasul de pe Bega cu BC SCM Timisoara, cu scorul de 97-82, iar CSA Steaua CSM Eximbank devansand clar nou-promovata BCM Olimpic Baia Mare, cu scorul de 102-76. Singurele succese ale gazdelor au fost inregistrate la Sibiu, acolo unde BC CSU a castigat disputa cu SCM U Craiova, cu scorul de 88-72, dar si la Pitesti, BCM U reusind sa se impuna clar in fata echipei Phoenix Galati, cu scorul de 75-49. Tinand cont de statistici, va prezetam mai jos performerii etapei:

BC Mures Tg. Mures - CSM CSU Oradea 70-76 (25-22, 18-17, 18-22, 9-15)
Un meci in care de la oaspeti s-au remarcat Sean Barnette, americanul trecandu-si in cont un double-double si o linie statistica deosebita – 21 puncte, 1x3, 11 recuperari, 3 pase decisive, 1 interceptie (36:41 minute; eficienta de 27 de unitati; randament 0,729), dar si Martin Zeno, americanul reusind o linie foarte buna – 15 puncte, 5 recuperari, 7 pase decisive, 2 interceptii, 2 capace (30:25 minute; eficienta de 19 unitati; randament 0,633). De la gazde a iesit in evidenta Goran Martinic, coordonatorul de joc adunand o linie deosebita – 21 puncte, 3x3, 2 recuperari, 8 pase decisive, 2 interceptii (40 minute; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,675).

BC SCM Timisoara – U-Banca Transilvania Cluj 82-97 (19-23, 22-24, 15-25, 26-25)
O partida in care oaspetii au avut doua “piese grele” prin internationalul roman Vlad Moldoveanu si americanul Kyndall Dykes, ambii contribuind decisiv la victoria clujenilor. Extrema de forta a nationalei Romaniei a avut o linie statistica deosebita – 22 puncte, 2x3, 8 recuperari, 6 pase decisive, 1 interceptie (27:35 minute; eficienta de 30 de unitati; randament de 1,071), in vreme ce americanul a adunat o linie foarte buna – 22 puncte, 4x3, 4 recuperari, 5 pase decisive (27:55 minute; eficienta de 27 de unitati; randament de 0,964). De la gazde s-au remarcat internationalul Octavian Popa Calota si sarbul Marko Cakarevic, coordonatorul de joc al nationalei Romaniei adunand – 17 puncte, 2x3, 1 recuperare, 5 pase decisive (34:19 minute; eficienta de 16 unitati; randament de 0,470), iar sarbul trecandu-si in cont – 17 puncte, 3x3, 1 recuperare, 5 pase decisive, 1 interceptie (28:23 minute; eficienta de 15 unitati; randament de 0,535).

BC Olimpic Baia Mare – Steaua CSM Eximbank 76-102 (15-23, 18-38, 20-25, 23-16)
O intalnire in care oaspetii au dominat clar si si-au rulat intreg efectivul, sarbul Nikola Jevtovic bifand un double-double si acumuland o linie deosebita – 19 puncte, 10 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii (24:26 minute; eficienta de 25 de unitati; randament de 1,041). De la gazde a iesit in evidenta americanul Steve Rosemond cu o linie – 18 puncte, 3x3, 8 recuperari, 3 pase decisive, 2 interceptii, 1 capac (26:28 minute; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,846).

BC CSU Sibiu – SCM U Craiova 88-72 (26-16, 20-21, 21-23, 21-12)
Un meci echilibrat in care gazdele au beneficiat de evolutiile deosebite ale strainilor Marcel Kawika Davis si Igor Mijajlovic, americanul bifand o linie statistica foarte buna – 20 puncte, 4x3, 4 recuperari, 2 pase decisive, 2 interceptii (29:07 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,724), in vreme ce sarbul a acumulat o linie cu – 21 puncte, 5x3, 6 pase decisive (35:44 minute; eficienta de 19 unitati; randament de 0,527). De la oaspeti s-a remarcat americanul Jamar Abrams, care a strans – 20 puncte, 3x3, 5 recuperari (34:02 minute; eficienta de 13 unitati; randament de 0,382).

BCM U Pitesti – Phoenix Galati 75-49 (20-6, 21-11, 21-18, 13-14)
Partida in care gazdele s-au desprins rapid si si-au asigurat victoria gratie evolutiilor strainilor Myck Kabongo si Aleksandar Mladenovic, canadianul bifand o linie deosebita in care a fost aproape de un double-double – 16 puncte, 1x3, 9 recuperari, 7 pase decisive, 2 interceptii (31:41 minute; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,750), iar pivotul sarb a adunat o linie cu – 18 puncte, 9 recuperari, 1 interceptie, 1 capac (22:47 minute; eficienta de 21 de unitati; randament de 0,913). De la oaspeti doar Milos Bojovic a iesit in evidenta, cu o linie in care a acumulat – 15 puncte, 5 recuperari, 1 pase decisive, 1 interceptii (37:38 minute; eficienta de 13 unitati; randament de 0,342).

Astfel, tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBM (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerii etapei inaugurale sunt:

Eficienta – Vlad Moldoveanu (30 unitati)