Performerii etapei VII-a din LNBM

Cea de-a VII-a etapa din sezonul regular al LNBM a avut in program foarte multe meciuri interesante si echilibrate, capul de afis fiind tinut de derby-ul din Sala Mihai Viteazul din Capitala, unde U-Banca Transilvania Cluj-Napoca s-a impus in fata rivalei Steaua CSM Eximbank, cu 95-84, la capatul unei dispute spectaculoase, cu foarte multe faze apreciate de public. Alte doua meciuri au fost castigate de gazde in-extremis, in urma unor finaluri incendiare, SCM U Craiova dispunand de Dinamo, cu 84-80, iar BC CSU Sibiu reusind sa treaca de BCM U Pitesti, cu 87-85, in vreme ce BC Mures Tg. Mures si BC SCM Timisoara si-au trecut in cont victorii lejere, muresenii impunandu-se in fief-ul nou promovatei BCM Olimpic Baia Mare, cu 88-63, in vreme ce banatenii si-au fructificat la maxim avantajul terenului propriu in disputa cu Phoenix Galati, castigand cu 93-76. Conform datelor oficiale statistice, asa cum deja v-am obisnuit, va prezentam mai jos performerii etapei a VII-a din LNBM:

Steaua CSM Eximbank – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 84-95 (23-30, 22-20, 21-21, 18-24)
Un derby de calitate, cu multe faze spectaculoase de ambele parti si cu un final palpitant, in care oaspetii au gestionat bine jocul si au reusit sa-si mentina avantajul pana la ultimul fluier, gratie evolutiilor deosebite ale internationalului Vlad Moldoveanu (37:37 minute; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,736; 26 p, 4x3, 5 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), sprijinit foarte bine de “stranierii” Aleksandar Rasic (33:30; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,735; 23 p, 5x3, 3 rec, 5 pase, 2 int) si Kyndall Dykes (39:26; eficienta de 15 unitati; randament de 0,384; 20 p, 2x3, 4 rec, 2 pase). De partea cealalta, gazdele au platit tribut pentru debutul nesigur si au incercat sa revina spectaculos pana la final, reusind sa echilibreze jocul pana in ultimul sfert, dar n-au mai gasit si forta necesara de a rasturna situatia, in ciuda evolutiilor deosebite ale “argintului viu” Cameron Long (35:59 minute; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,694; 22 p, 3x3, 3 rec, 9 pase, 2 int), sustinut pe alocuri de Nikola Malesevic (28:26; eficienta de 23 de unitati; randament de 0,821; 16 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 3 int) si Marius Runkauskas (35:24; eficienta de 14 unitati; randament de 0,400; 17 p, 2x3, 2 rec, 1 int).

SCM U Craiova – Dinamo 84-80 (21-22, 23-24, 16-18, 24-16)
O intalnire foarte echilibrata, in care ros-albii au ridicat mari probleme gazdelor, dominand disputa din teren in primele trei sferturi. De la scorul de 60-67 in min. 31, oltenii au reusit un “run” spectaculos de 13-0 in numai trei minute si au preluat conducerea cu 73-67, dupa care au gestionat bine jocul si si-au conservat avantajul pana la final, in ciuda eforturilor disperate ale oaspetilor de a inclina din nou balanta victoriei in favoarea lor. De la gazde au iesit in evidenta acelasi Jamar Abrams (33:49; eficienta de 28 de unitati; randament de 0,823; 19 p, 3x3, 7 rec, 5 pase, 1 int, 1 cap), sustinut de Iuri Fraseniuc (21:37; eficienta de 23 de unitati; randament de 1,045; 21 p, 2x3, 5 rec, 1 pasa) si Marko Marinovic (29:02; eficienta de 14 unitati; randament de 0,482; 19 p, 5x3, 1 rec, 2 pase, 1 int). Din tabara oaspetilor s-au remarcat noua achizitie Slobodan Dundjerski (40:00; eficienta de 20 de unitati; randament de 0,500; 20 p, 2x3, 2 rec, 9 pase, 3 int), precum si Danilo Tasic (32:10; eficienta de 18 unitati; randament de 0,562; 19 p, 2x3, 1 rec, 2 pase, 2 int) si Iulian Orbeanu (34:36; eficienta de 18 unitati; randament de 0,514; 12 p, 2x3, 6 rec, 1 int, 1 cap).

BCM Olimpic Baia Mare – BC Mures Tg. Mures 63-88 (15-19, 17-23, 11-25, 20-21)
Un meci dominat clar de oaspeti, care au preluat destul de repede initiativa si nu au mai cedat-o pana la final, conducand ostilitatile din primul si pana in ultimul sfert, gratie unor evolutii deosebite ale americanului Mohammed Alhaji (28:17; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,785; 24 p, 3x3, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap) si lituanianului Ernests Kalve (24:51; eficienta de 25 de unitati; randament de 1,000; 19 p, 3x3, 5 rec, 2 pase, 1 int). De la gazde a iesit in evidenta doar de Milos Macura (36:45; eficienta de 15 unitati; randament de 0,405; 15 p, 1x3, 9 rec, 2 pase, 1 cap).

BC SCM Timisoara – Phoenix Galati 93-76 (28-17, 19-16, 25-16, 21-27)
O partida la discretia gazdelor, care si-au dominat adversarul destul de clar si si-au asigurat victoria inca din primele trei sferturi la o diferenta ce nu lasa loc comentariilor. Succesul timisorean a fost obtinut gratie evolutiilor notabile ale “stranierilor” Mladen Jeremic (33:06; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,727; 19 p, 5x3, 6 rec, 7 pase, 2 int), Milos Komatima (27:29; eficienta de 24 de unitati; randament de 0,888; 19 p, 1x3, 5 rec) si Adrian Diaz (19:30; eficienta de 25 de unitati; 16 p, 10 rec, 1 int, 3 cap). De la oaspeti s-a remarcat acelasi Milos Bojovic (34:49; eficienta de 26 de unitati; randament de 0,742; 22 p, 2x3, 7 rec, 4 pase, 2 int, 1 cap).

BC CSU Sibiu – BCM U Pitesti 87-85 (18-23, 16-14, 23-21, 30-27)
Un joc extrem de palpitant, cu rasturnari de situatii si faze spectaculoase gustate din plin si aclamate de asistenta. A fost o partida nebuna, in care finalul nu a fost deloc recomandat cardiacilor, gazdele reusind sa obtina victoria in ultimul minut. De altfel, oaspetii au dat o replica foarte puternica si au condus pe tabela pana dupa pauza mare, cand gazdele au reusit sa preia initiativa, gratie evolutiei deosebite a americanului Marcel Davis (37:51; eficienta de 25 de unitati; randament de 0,657; 23 p, 2x3, 7 rec, 3 pase, 2 int), ajutat pe alocuri de Igor Mijajlovic, Bogdan Popescu si Kevin Hardy. De la oaspeti a iesit in evidenta Pavel Marinov (35:41; eficienta de 22 de unitati; randament de 0,611; 16 p, 2x3, 6 rec, 8 pase, 3 int), sustinut bine de Tomislav Gabric si Vincent Hunter II.

Tinand cont de statisticile personale ale jucatorilor din LNBM (n.n. - cei care au evoluat minim 20 de minute), performerii etapei a VII-a sunt:

Eficienta – Vlad Moldoveanu si Jamar Abrams (cate 28 de unitati)