Romania a scapat printre degete victoria in fata Poloniei la Europenele U16 de la Oradea

Reprezentativa feminina de cadete a Romaniei a cedat in aceasta seara in fata Poloniei, cu scorul de 54-57 (13-16, 15-19, 14-8, 12-14), in cea de-a doua etapa din Grupa A a FIBA U16 Women European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania. In ciuda acestui esec, tricolorele pregatitite de antrenorii Catalin Tanase si Larisa Toma pastreaza sanse certe de calificare in sferturile de finala, Romania urmand sa mai dispute alte doua meciuri in Arena Antonio Alexe din Oradea impotriva nationalei Norvegiei, maine, de la ora 18:00, si a Macedoniei, miercuri, de la aceeasi ora.

Cea de-a doua zi a FIBA U16 Women European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, intreceri care se deruleaza pana in data de 14 august in trei arene sportive din Oradea, a adus fata-n fata in aceasta seara reprezentativele de cadete ale Romaniei si Poloniei, doua dintre echipele care se lupta cu sanse reale pentru suprematia Grupei A. Sustinuta din nou din tribunele Arenei Antonio Alexe de o galerie admirabila, nationala noastra a intrat decisa pe teren in formula Ferariu, Dumitrescu, Ghita, Parau si Popescu, si a incercat inca de la primele actiuni sa preia initiativa, in ciuda faptului ca adversarele erau cotate ca principale favorite. De altfel, bazandu-se pe defensive bine puse la punct, cele doua combatante s-au tatonat reciproc in prima parte a jocului, echilibrul din teren fiind oglindit si prin desele schimbari de scor de pe tabela, Romania si Polonia succedandu-se pe rand la conducere pana in minutul 4: 2-0, 2-4, 5-4, 7-6, 7-9. La mijlocul sfertului, Polonia pare sa devina ceva mai pragmatica si mai exacta de la mare distanta si se desprinde pana la 7-12, dar tricolorele sunt decise sa nu piarda cadenta si recupereaza pas cu pas in urmatoarele actiuni pana la 13-14, in vreme ce Kulinska incheie partialul la 13-16. Inceputul celui de-al doilea sfert apartine nationalei pregatita de antrenorii Catalin Tanase si Larisa Toma iar Romania preia din nou conducerea in minutul 13 dupa reusita pivotului Nicolett Orban, scor 19-18, insa Polonia nu pare deloc decisa sa cedeze si preia definitiv fraiele jocului pana la intrarea la vestiare, reusind si un partial de 16-4 in 5 minute. Astfel, tabela a indicat la pauza scorul de 28-35, Polonia speculand prompt cateva erori si ratari ale tricolorelor noastre. La reluare, Romania intra mai decisa si recupereaza repede handicapul, scor 33-35 in minutul 22, Polonia riposteaza in forta si reface diferenta cateva minute mai tarziu, scor 33-41 in minutul 24, dar finalul sfertului apartine din nou echipei noastre, Spier, Orban si Ghita reusind cateva actiuni superbe si reducand ecartul pana la scorul de 42-43. In ultima parte, Sarah Dumitrescu reaprinde sperantele in tabara noastra si readuce Romania in avantaj, 44-43, dupa care incepe o noua sarabanda a alternantelor de scor, Polonia si Romania succedandu-se la conducere de sase ori pana in minutul 35, scor 48-49. Din acel moment, tricolorele par sa aiba forta sa incline balanta in favoarea lor si reusesc sa preia din nou initiativa, Ghita punctand pentru 52-49 cand mai erau 180 de secunde de joc. Partida se inteteste, ratarile se inmultesc de ambele parti, Romania rateaza in plus si cateva libere foarte importante, iar Polonia capata aripi si forteaza o revenire spectaculoasa, Wojtala si Makurat marcand puncte de “aur” si modificand tabela la 54-55 cu un minut si jumatate inaintea fluierului final. Tricolorele irosesc doua sanse clare de a reveni in avantaj, Makurat executa cu sange rece ultimele libere si meciul se incheie cu scorul de 54-57, Romania scapand printre degete o victorie importanta care ne-ar fi asigurat o calificare in sferturile de finala. Totusi, in ciuda acestui esec, nationala noastra pastreaza sanse mari de a ocupa unul dintre primele doua locuri din Grupa A care aduc vizele pentru prima serie valorica 1-8, Romania mai avand de disputat alte doua meciuri in Arena Antonio Alexe din Oradea impotriva nationalei Norvegiei, maine, de la ora 18:00, si a Macedoniei, miercuri, de la aceeasi ora.
Conform datelor oficiale, punctele nationalei Romaniei au fost marcate de GHITA (14 p, 5 rec), FERARIU (12 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 4 int), PARAU (9 p, 12 rec, 1 pasa), ORBAN (8 p, 8 rec, 3 pase), SPIER (6 p, 1x3, 4 rec, 3 pase, 1 int, 2 cap), DUMITRESCU (5 p, 4 rec, 4 pase, 1 int). Au mai evoluat VATI (1 rec, 2 int) si POPESCU (1 rec, 1 pasa).

In cea de-a doua zi a competitiei continentale gazduite de arenele oradene s-au mai inregistrat urmatoarele rezultate:
Estonia – Austria 83-75
Danemarca – Ucraina 32-48
Olanda – Cipru 87-49
Albania – Luxemburg 26-95
Scotia – Irlanda 49-58
Grecia – Islanda 49-28
Anglia – Bosnia&Hertegovina 66-56
Slovenia – Israel 40-69