Romania versus Belarus 65-85 (Actualizat - Poze)

In ultimul meci disputat in actualele preliminarii EuroBasket, nationala de seniori a Romaniei a pierdut pe teren propriu, confruntarea cu Belarus, cu scorul 65-85 (18-19, 12-21, 19-30, 16-15). Cu trei infrangeri si o victorie, in jocurile retur din aceasta vara, nationala condusa de americanul Carl John Neumann s-a clasat pe locul patru in grupa B.

Disputa din aceasta seara din Sala Sporturilor "Horia Demian" din Cluj-Napoca a inceput sub semnul echilibrului, dar odata cu accidentarea lui Tudor Dumitrescu din sfertul al doilea adversarii au inceput sa se desprinda pe tabela de marcaj. Minutele de odihna n-au adus nici ele nimic bun pentru nationala lui Silvasan, doar in ultimul sfert tresarirea de orgoliu a tricolorilor concretizata prin cateva faze spectaculoase a mai indulcit amarul infrangerii.