Tricolorele nu reusesc sa sparga gheata la Europenele U18 de la Sarajevo

Reprezentativa de junioare a Romaniei a cedat, luni dupa-amiaza, si in fata selectionatei similare a Islandei, cu scorul de 51-62 (11-19, 11-19, 14-15, 15-9), si continua sa ramana fara victorie in cadrul Grupei A de la Campionatul European U18, Divizia B, intreceri care se deruleaza in aceste zile in “KSRC Hadzici” din Sarajevo. Miercuri, in ultimul joc din prima faza a competitiei continentale, tricolorele pregatite de antrenorii Carmin Popa si Ionel Brustur vor evolua impotriva nationalei Bosnia&Hertegovina, cu incepere de la ora locala 18:45.

Nici cea de-a treia zi a Campionatului European U18, Divizia B, de la Sarajevo nu s-a dovedit a fi de bun augur pentru nationala noastra de junioare, tinerele baschetbaliste tricolore pregatite de antrenorii Carmin Popa si Ionel Brustur cedand si in fata reprezentativei Islandei, cu scorul de 51-62. Ca si in primele doua confruntari din Grupa A (64-75 cu Finlanda si 53-69 cu Portugalia), nationala noastra a intrat mai greu in meci si a spart gheata abia la jumatatea primului sfert, Podar aducand primele puncte pe tabela, scor 2-8 in minutul 5. De altfel, atat in primul sfert, cat si in cel de-al doilea, dominarea islandeza a fost evidenta, adversarele reusind sa mareasca serios diferenta pana la intrarea la vestiare, scor la pauza 22-38. La reluare, Islanda forteaza si mai mult in ofensiva si mareste alarmant ecartul pana la 49-24 in min. 24, speculand foarte bine avalansa de ratari si greseli din tabara tricolora (n.n. – 24 de mingi pierdute si un procentaj de 5,6% la aruncari de la mare distanta, respectiv 1-18). Salatioan, Cretu si Podar incearca sa reduca din handicap si declanseaza o contraofensiva puternica de la mijlocul celui de-al treilea sfert, Romania reusind sa reduca simtitor din handicap pana aproape de finalul de joc (36-53 in min. 28; 51-56 in min. 37). In ultimele trei minute ambele echipe mizeaza pe cartea defensiva si forteaza lovitura de gratie in atac, Romania are posibilitatea sa reduca si mai mult din diferenta dar iroseste ocaziile, gresind copilareste, iar Islanda speculeaza din nou erorile tricolore si reuseste sa se desprinda in invingatore, astfel ca fluierul final al arbitrilor “ingheata” tabela la scorul de 51-62. In urma acestui rezultat, Islanda urca pe prima pozitie in clasamentul Grupei A, cu punctaj maxim, in vreme ce Romania se mentine pe ultima pozitie, fara nici o victorie. Miercuri, in ultimul joc din prima faza a competitiei continentale, tricolorele pregatite de antrenorii Carmin Popa si Ionel Brustur vor evolua impotriva nationalei Bosnia&Hertegovina cu incepere de la ora locala 18:45.
Mai jos va prezentam si datele statistice inregistrate de tricolorele noastre in primele trei meciuri din Grupa A:

ROMANIA – ISLANDA 51-62 (11-19, 11-19, 14-15, 15-9)
ROMANIA – SALATIOAN (18 p, 1x3, 11 rec, 1 pasa, 3 int, 1 cap), CRETU (15 p, 10 rec, 4 int, 1 cap), PODAR (10 p, 3 rec, 1 pasa, 5 int, 1 cap), MANEA (2 p, 3 rec, 1 pasa), BREZOI (2 p, 4 rec, 1 int), AGACHE (2 p, 1 int) si T. ARMANU (2 p, 1 pasa, 1 int). Au mai evoluat BOT (2 rec, 1 pasa), E. ARMANU (2 rec, 3 pase, 3 int, 1 cap), SARACUT (2 rec, 1 int) si VIRJOGHE (1 rec).

ROMANIA – PORTUGALIA 53-69 (7-14, 14-26, 13-17, 19-12)
ROMANIA – CRETU (16 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int), PODAR (8 p, 1x3, 2 rec, 1 pasa), SALATIOAN (5 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int), BOT (5 p, 1x3, 2 rec, 1 int), SARACUT (4 p, 4 rec), T. ARMANU (4 p, 1 int), AGACHE (3 p, 2 rec, 2 int), VIRJOGHE (3 p, 4 rec), E. ARMANU (3 p, 1x3, 4 rec, 1 pasa, 1 int), MANEA (2 p, 2 rec, 2 int). Au mai evoluat AL ASH HAB si BREZOI (2 rec, 1 int).

FINLANDA – ROMANIA 75-64 (26-25, 2-8, 29-19, 18-12)
ROMANIA – E. ARMANU (17 p, 5x3, 2 rec, 1 int), PODAR (15 p, 4x3, 2 rec, 1 pasa, 1 int), CRETU (14 p, 3 rec), SALATIOAN (10 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int), MANEA (2 p), SARACUT (2 p, 1 pasa), VIRJOGHE (2 p, 1 int) si AGACHE (2 p). Au mai evoluat BOT si BREZOI (2 rec, 1 pasa, 2 int).