U-Mobitelco BT Cluj vs. CSU Ploiesti - scor general 3-1

Echipa masculina U-Mobitelco BT Cluj-Napoca conduce in disputa cu CSU Ploiesti, din cadrul finalei play-off a Campionatului National Divizia A, cu scorul general de 3-1, dupa ce elevii antrenorilor Marcel Tenter si Dorin Pintea si-au adjudecat ambele jocuri gazduite in week-end de Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj.

Meciul 3 (21.05.2011)

U-Mobitelco BT Cluj-Napoca – CSU Ploiesti 66-65 (22-22, 20-18, 12-15, 12-10)
Un meci foarte echilibrat, cu dese rasturnari de scor, in care oaspetii au luat conducerea dupa pauza mare si au avut initiativa pana aproape de final. S-a opus, insa, fenomenalul Kyndall Dykes, care a luat totul pe cont propriu si a adus victoria echipei gazdelor dupa un ultimul minut de joc incandescent.

Marcatori:
U-Mobitelco BT Cluj
– Kyndall Dykes (22 p, 5 rec, 3 int), Zoran Krstanovic (16 p, 11 rec, 2 int), Paul Chetreanu Don (11 p, 3 rec, 2 int), Mihai Silvasan (5 p, 3 rec), Robert Thomson (5 p, 3 rec), Tyler Morris (3 p, 2 rec, 4 pase, 2 int), Branko Cuic (2 p, 3 rec, 6 pase, 2 int), Claudiu Fometescu (2 p).
CSU Ploiesti – Catalin Burlacu (20 p, 7 rec, 2 pase, 2 int), Doneal Mack (10 p, 6 rec, 3 pase), Adrian Tudor (9 p, 2 rec, 3 pase, 2 int), Kevin Ford II (8 p, 2 rec, 1 int), Levente Szijarto (7 p, 3 rec, 5 pase), Calhoun Qarraan (7 p, 2 rec, 1int), Jason Westrol (4 p, 3 rec, 2 int).

Meciul 4 (22.05.2011)

U-Mobitelco BT Cluj-Napoca – CSU Ploiesti 84-76 (20-20, 21-18, 23-21, 20-17)
Un meci mai specatculos decat cel de sambata, in care ambele echipe au fortat victoria in partea a doua a jocului. Gazdele au preluat initiativa dupa primele  zece minute si s-au distantat pana la 15 puncte (62-47, min 27), dar oaspetii au recuperat fantastic si au egalat in ultimul sfert (69-69, min 34). Finalul a apartinut gazdelor, care au gresit mai putin si au beneficiat de evolutia foarte buna a cuplului Tyler Morris – Zoran Krstanovic, astfel ca tabela a indicat la final un nou succes pentru clujeni.

Marcatori:
– Tyler Morris (21 p, 3 rec, 9 pase, 1 int), Zoran Krstanovic (20 p, 8 rec, 3 pase), Kyndall Dykes (15 p, 4 rec, 4 pase, 3 int), Mihai Silvasan (10 p, 2 rec, 5 pase), Robert Thomson (12 p, 2 rec, 1 int, 1 bloc), Branko Cuic (6 p, 6 rec, 4 pase, 2 int).
CSU Ploiesti – Levente Szijarto (17 p, 1 rec, 2 pase), Catalin Burlacu (16 p, 1 rec, 4 pase), Jason Westrol (12 p, 3 rec, 1 pasa), Doneal Mack (10 p, 2 rec, 2 pase, 2 int), Calhoun Qarraan (10 p, 6 rec, 1 pasa, 2 int), Adrian Tudor (8 p, 5 rec, 9 pase, 3 int), Kevin Ford II (3 p, 1 rec, 2 int, 1 bloc).

URMATORUL MECI AL FINALEI SE VA DISPUTA IN 28.05.2011, IN SALA SPORTURILOR “OLIMPIA” DIN PLOIESTI.
Reamintim ca finala play-off se desfasoara dupa sistemul “4 din 7”.