România, în semifinalele FIBA U16 Women's EuroBasket 2024 Division B!

Seară de vis pentru reprezentativa feminină U16 la campionatul european de la Konya!

Plecată cu șansa a doua în sfertul de finală cu Lituania, România a început excepțional partida: șapte puncte reușite de Velcea, două - de Dănciulescu, iar naționala noastră conducea cu un incredibil 9-0 după primele patru minute. Spre cinstea lor, fetele noastre au rămas în avantaj pe tabelă până la finalul jocului, în ciuda unor momente bune de joc ale Lituaniei, reușite mai ales în ultimul sfert.

Așadar România a dominat puternica reprezentativă baltică de la început până la final și a reușit să câștige cu 77-66. Pentru naționala noastră au marcat: Velcea 29p (5x3), Dănciulescu 16p (1x3), Valea 8p, Mărcuș 7p (1x3), Ilieș 6p, Avram 4p 10 rec, Teglaș 3p, Mihăilescu 3p (1x3), Șchiopu 1p. Au mai jucat: Calapiș, Babadac, Gyorgy.

În penultimul act al FIBA U16 Women's EuroBasket 2024 Division B, România va întâlni Turcia, vineri de la ora 19:00. Naționala țării-gazdă a turneului final a trecut în semifinale, fără emoții, de Austria, cu 92-57.

În cealaltă semifinală, Marea Britanie (86-61 vs Danemarca) va juca împotriva Cehiei (76-43 vs Slovacia).

Naționala noastră are nevoie de minim o victorie din următoarele două partide pentru a cuceri o medalie la FIBA U16 Women's EuroBasket 2024 Division B și a promova în Divizia A valorică a ediției de anul viitor.