România va întâlni Suedia în sferturile de finală ale FIBA U16 EuroBasket Skopje 2024 Division B

Naționala masculină U16 a obținut o nouă victorie categorică la FIBA U16 EuroBasket Skopje 2024 Division B. Ultima "victimă" a baschetbaliștilor antrenați de Ionuț Ivan, Elena Florea, Loredana Ion și Paula Nica a fost naționala Slovaciei, ocupanta locului secund în Grupa C.

România s-a impus cu 91-62 (26-14, 20-17, 24-14, 21-17), marcatorii noștri fiind: Fometescu 19p (1x3), Tompea 16p, Bănică 14p, Boghean 10p, Rașoga 9p (1x3), Diaconescu 7p (1x3), Ciulin 6p, Pap 4p, Cepoi 2p, Filip 2p, Borcan 2p. A mai jucat: Șerban.

De pe locul 1 din Grupa C, tricolorii urmau să întâlnească în sferturile de finală ocupanta locului 2 din Grupa D. Țara-gazdă, Macedonia de Nord, părea că are asigurat acest loc, după înfrângerea de ieri din fața Estoniei, doar că azi naționala baltică, neînvinsă până la ora ultimului joc, a cedat la limită în fața Suediei. S-a ajuns astfel la situația de egalitate între trei echipe, din care pe primele două locuri au rămas, în ordine, Estonia și Suedia, gazdele turneului ieșind astfel din lupta pentru medalii și promovarea în Divizia A valorică.

Astfel, sferturile de finală ale FIBA U16 EuroBasket Skopje 2024 Division B, programate pentru 15 august, sunt: